Aan het woord: Cursist Gerben Dijkstra

Aan het woord: Cursist Gerben Dijkstra

‘Mijn opa was klein en die riep wel eens: ‘Wat in lengte is gespaard, is in wijsheid vergaart!’ Ik ben zelf ook niet heel groot en gooi deze er dan nog wel eens gekscherend tegenaan.’ Gerben Dijkstra (30) is Uitvoerder Civiel bij BAM Infra. Hij volgde tussen 2016 en 2021 een aantal verdiepende cursussen bij de Betonvereniging. Hoe beviel dit? En wat heeft hij hieraan in zijn dagelijks werk?

Samen met zijn vrouw en dochtertje woont Gerben in Berltsum, een dorpje vlakbij Leeuwarden. ‘Ik ben werkzaam bij BAM Infra als uitvoerder civiel. Momenteel werk ik mee aan het Levvel-project, een grote versterking aan de Afsluitdijk. Dit doen we om de dijk bestand te maken tegen alle gevolgen van de klimaatverandering.

Gerben heeft zijn opleiding gevolgd aan de HTS, in de richting Civiele-techniek. Na deze opleiding te hebben afgerond is hij 2,5 jaar werkzaam geweest als uitvoerder in de infra-sector. ‘Mijn voorkeur ging toen al uit naar de civiele betonbouw, echter kon ik niets passends vinden in die sector dus heb ik deze baan eerst met beide handen aangegrepen. Een leuke en leerzame periode, ook goed om een gevoel te krijgen bij deze tak van sport. Dit omdat er in de uitvoeringsfase de infra- en de civiele bouw werkzaamheden vaak nauw verweven zijn. Na 2,5 jaar vond ik een baan als uitvoerder in de civiele betonbouw. Ondertussen heb ik in de afgelopen 6 jaar aan veel uiteenlopende werken als uitvoerder in de civiele betonbouw gewerkt. Van kleine betonnen kademuurtjes en grote hoogwaterkeringen tot het realiseren en opstarten van een nieuwe on-site prefab fabriek.'

Na zijn opleiding aan de HTS heeft Gerben een aantal verdiepende cursussen bij de Betonvereniging gevolgd. Zo is hij in 2016 en 2017 begonnen met de cursus ‘Betonstorten van voorbereiding tot nabehandeling’, ‘Verhardingsbeheersing’ en ‘Beton technologische uitvoeringsaspecten’ en tot slot de cursus ‘Bekistingen, hulpconstructies en uitvoeringsmethoden’. Deze cursussen vormen samen de opleiding Betonuitvoerder/werkvoorbereider BV. ‘Ik heb voor deze opleiding destijds gekozen omdat ik net was gestart als uitvoerder in de civiele betonbouw. Dit leek mij een goede basis om vanuit te starten. Vanuit mijn opleiding wordt je heel breed opgeleid. Bij de Betonvereniging ga je meer de diepte in over de betonbouw. Na deze opleiding ben ik in 2020 weer begonnen aan een nieuwe cursus namelijk ‘Basiskennis Betontechnologie’ en ben ik in 2021 ook al gestart met de cursus ‘Verdieping Betontechnologie’. Deze opleiding volg ik vanwege de grote interesse die ik heb ontwikkeld voor het technische aspect van het materiaal beton. Zowel het ontwerpen, het verwerken als het repareren ervan. Een groot deel van deze kennis is zeer nuttige bagage als uitvoerder.’


Online

De cursussen in 2016 en 2017 heeft Gerben fysiek gevolgd. Door de huidige corona maatregelen is de cursus (Verdieping) Betontechnologie helaas nog volledig digitaal. ‘Het digitale studeren is even wennen maar heeft ook zeker voordelen. Door het volgen van een digitale cursus heb je de mogelijkheid om je werk makkelijker te delen met je medecursisten en kan de docent je sneller feedback geven. En wat ik persoonlijk bijzonder fijn vind, je hebt geen reistijd meer!’


Samenwerking met docenten

Voor onze cursussen werken wij met professionals uit het vakgebied. Gerben: ‘Ik vond het erg nuttig om les te krijgen van mensen uit de praktijk, dit was op de HTS soms wel een gemis. Voor de opleiding Betontechnoloog heb ik les gehad van Jurjen Talsma en Eelco van der Weij. Eelco heb ik helaas alleen nog digitaal ontmoet. Maar de samenwerking is een geweldige ervaring. Zowel Jurjen als Eelco zijn erg gedreven om ons mee te nemen in de lesstof.’

Een fysieke les volgen zorgt uiteraard voor snellere en gemakkelijkere interactie tussen docent en de cursisten. ‘Doordat de cursus Betontechnoloog nog fysiek is gehouden was er toch wel iets meer ruimte voor interactie. Dit kon Jurjen dan vaak meteen beantwoorden met een praktijk voorbeeld met bijbehorende foto’s of filmpjes. Ik heb erg gelachen toen Jurjen een filmpje liet zien van een ‘geknapte’ kist met ZVB beton. Wat op zich natuurlijk erg nadelig is voor de bouw en op zichzelf niet grappig is. Maar terwijl op de video te zien was hoe de vaklieden probeerden hun gereedschap en werkplek veilig te stellen, gaf Jurjen ondertussen zeer uitgebreid verslag over de geweldige kwaliteit beton. Het omhulde namelijk netjes al het gereedschap en was niet ontmengd toen het tussen de steigers doorliep en op de grond viel.’


Cursus afgerond en nu?

‘Door het volgen van de cursussen heb ik praktische handvatten gekregen die meteen toe te passen zijn in mijn werk. Tevens ontmoet je weer nieuwe mensen! Uitgeleerd ben je nooit volgens Gerben! ‘Er zijn een aantal cursussen die mij nog erg interessant lijken om te volgen: Betononderhoudskundige, Betontechnologische adviseren en Schoon beton in de praktijk.’

Wil jij jezelf ook blijven ontwikkelen? Bekijk ons cursusaanbod of neem contact op met ons, wij helpen je graag verder!