Publicatiedatum: november 2025CoP2025
De betonsector werkt al jaren met milieuklassen voor beton, maar de koppeling met daadwerkelijke prestaties ontbreekt. Er zijn wel testmethoden, maar onduidelijk is welke resultaten we als voldoende mogen zien. De normen waarop we nu vertrouwen, zijn bovendien opgesteld met betonsoorten die niet meer representatief zijn voor wat we tegenwoordig maken.
Ook is het verschil tussen milieuklassen, zoals XA1 tot XA3, niet scherp afgebakend. Nieuwe bindmiddelen, toeslagmaterialen, hulpstoffen en vulstoffen passen niet goed in het bestaande systeem. Daardoor kunnen we ze nog niet betrouwbaar valideren.
De CoP ‘Beton op prestatie’ wil dit veranderen, zodat we nieuwe betonsoorten beter kunnen vergelijken en toetsen. Dat helpt niet alleen om de huidige normen te verifiëren, maar ook om de stap te zetten naar prestatiegerichte regelgeving.
De CoP onderzoekt daarbij verschillende denkrichtingen. We brengen mogelijke testmethoden en normen in kaart en koppelen die aan milieuklassen. We analyseren de resultaten van bestaande betonsoorten, bepalen bandbreedtes en voeren gerichte testen uit. Uiteindelijk moet dit leiden tot een helder adviesdocument voor toekomstige regelgeving.
Zo bouwen we stap voor stap aan een systeem waarin milieuklassen niet alleen op papier, maar ook in de praktijk de prestaties van beton weerspiegelen.
Jordi van Herel, contactpersoon van de CoP ‘Beton op prestatie’, geeft aan dat deze CoP voorlopig On Hold is. In de groep enthousiaste deelnemers ontbreken de grote aannemers en opdrachtgevers, waardoor het lastig is om draagvlak te creëren. Tijdens het Beton Event zal deze CoP zich presenteren op de stand van de Betonvereniging en daarbij een oproep doen voor nieuwe deelnemers. Ook presenteren zij een overzicht van lopende initiatieven, zodat samenwerking en afstemming beter mogelijk wordt.
Spreekt deze CoP en het vraagstuk je aan, meld je aan via het aanmeldformulier.
Na het succes van de CoP’s in 2024 gaan Rijkswaterstaat en de Betonvereniging ook in 2025 door met dit initiatief.
CoP Wijzer wapenen wil onderzoeken hoe er in contracten van opdrachtgevers en bouwbedrijven meer ruimte kan komen voor optimaal grondstofgebruik.
De CoP ‘Samen standaardiseren en doorontwikkelen’ wil een platform opzetten om standaarden, rekentools en best practices te delen.
Hét jaarlijkse toonaangevende netwerkevenement van de beton(bouw)sector in Nederland.
Verdiep je in de vernieuwde Eurocode 2 en vergroot je kennis voor betere betonconstructies.
Dit is perfect voor nieuwkomers in de betonsector, zoals chauffeurs of verkopers. Je leert over soorten beton, materialen en verwerkingsmethoden.