Bel voor persoonlijk advies: 0182 - 539 233

‘Het voelt als een natuurlijk moment om het stokje over te dragen’

Na bijna twintig jaar als docent bij de Betonvereniging geeft Rob Polder (73) dit jaar zijn laatste cursus Kathodische Bescherming. Hij stond aan de basis van deze elektrochemische techniek en zorgde er mede voor dat kathodische bescherming (KB) in 35 jaar uitgroeide tot een veelgebruikte en effectieve methode in Nederland.

Polder gaf les aan de TU Delft en zette in 2005 de cursus Kathodische Bescherming (2 modules) bij de Betonvereniging op. Hij was ook betrokken bij de nieuwe CUR-aanbeveling, die hij in november 2024 op het Beton Event presenteerde.

Nu KB in steeds meer projecten wordt toegepast, groeit de behoefte aan goed opgeleide specialisten. Daarom komt er een certificering voor KB-professionals, waarvoor Polder in de examencommissie plaatsneemt. Om belangenverstrengeling te voorkomen, komt er na dit jaar een einde aan zijn docentschap bij de Betonvereniging.

Stoppen is jammer

U stopt eigenlijk noodgedwongen met lesgeven. Vindt u dat jammer?

‘Jawel, maar het is goed zo. Ik ben inmiddels op een leeftijd waarop sommige ontwikkelingen sneller gaan dan ik bijhoud. Het technische concept van KB ken ik als mijn broekzak, maar nieuwe toepassingen en digitale technieken, zoals het op afstand besturen van een datalogger, zijn niet mijn terrein. Daarom voelt dit als een natuurlijk moment om het stokje over te dragen.’

Lesgeven missen

U gaat het lesgeven niet missen?

‘Ik blijf actief bij het kenniscentrum voor kathodische bescherming. Daar ben ik betrokken bij onderzoek en advies. Zo vang ik het een beetje op.’

Docentschap

U geeft al ruim dertig jaar les in kathodische bescherming. Wat maakt u een goede docent?

‘Ik claim niet dat ik een goede docent ben, hoor. Maar ik vind het wel ontzettend leuk om nieuwe generaties iets te leren. De cursisten die bij de Betonvereniging komen, zijn nieuwsgierig en hebben behoefte aan verdieping. Ik vind het mooi dat ik ze die kennis kan meegeven. Mijn achtergrond in de scheikunde helpt daarbij: KB is een elektrochemische techniek die corrosie tegengaat door een elektrische stroom door het beton te laten lopen. Je moet dat proces begrijpen om ermee te kunnen werken.’

Belang van KB

Waarom is het belangrijk dat betonreparateurs en -adviseurs zich verdiepen in kathodische bescherming?

‘Veel van de gebouwen en infrastructurele werken die in de jaren ’50 en ’60 zijn gebouwd, zijn aan vervanging toe. Maar slopen en vervangen is geen optie: daar hebben we de mensen, materialen en ruimte niet voor. Bovendien is het geen duurzame oplossing. Kathodische bescherming is dat wél. Met deze techniek kunnen we betonconstructies die te maken hebben met wapeningscorrosie veilig naar 2050 brengen. Maar dan hebben we wel slimme, technische mensen nodig die KB op een verantwoorde manier kunnen toepassen. De meeste betonreparateurs hebben een civieltechnische achtergrond, maar KB vraagt ook om elektrochemische kennis. Daarvoor heb je deze cursus nodig.’

Doe mee!

Wil jij je verdiepen in kathodische bescherming en bijdragen aan de toekomst van duurzame betonconstructies? Dan is dit je kans. De cursus biedt niet alleen noodzakelijke kennis, maar geef je ook een voorsprong op het certificeringsexamen.

Kathodische Bescherming Module 1

Gerelateerde artikelen

Kathodische bescherming: zo verlengen we de levensduur van betonconstructies

Aanbevolen Onderhoud en Reparatie

Interview met dé expert in Nederland: Rob Polder.

Meer informatie

‘Verlies je license to operate niet: leer hoe je duurzaam beton toepast’

Interviews Duurzaamheid en Circulariteit

Interview met Niki Loonen en Eelco van der Weij over onze nieuwe cursus Duurzaam beton toepassen.

Meer informatie

Hoofdsponsor Beton Event: ‘Beton gaat lang mee en kan volledig recyclebaar worden. Wat is er duurzamer dan dat?’

Interviews Duurzaamheid en Circulariteit Cement- en Betontechnologie

Interview met Bas Pije, algemeen directeur bij Heidelberg Materials.

Meer informatie

Gerelateerde cursussen en evenementen

Medewerkers met helm en hesje brengen titaniumstrips aan voor kathodische bescherming

Kathodische Bescherming Module 1

Aanbevolen Onderhoud en Reparatie

Na deze eerste module kun je beoordelen of kathodische bescherming een geschikt alternatief is om verdere corrosie te stoppen.

Meer informatie
Twee medewerkers met helm en hesje brengen kathodische bescherming aan

Kathodische Bescherming Module 2

Aanbevolen Onderhoud en Reparatie

Na deze tweede module kun je projecten met kathodische bescherming van beton begeleiden.

Meer informatie
20 november 2025

Beton Event 2025

Cement- en Betontechnologie Duurzaamheid en Circulariteit Onderhoud en Reparatie Ontwerp en Constructie Werkvoorbereiding en Uitvoering

Hét jaarlijkse toonaangevende netwerkevenement van de beton(bouw)sector in Nederland.

Meer informatie