Bel voor persoonlijk advies: 0182 - 539 233
Een bijeenkomst van drie ingenieurs over een ontwerp.

Opleiding Beton- en Staalconstructies BV/BmS

De opleiding Beton- en Staalconstructies van BV/BmS is een brede bacheloropleiding, gericht op hbo'ers die zich willen ontwikkelen tot constructeur. In één jaar tijd krijg je alle benodigde kennis en vaardigheden om zelfstandig constructies te kunnen berekenen.

Deze opleiding valt onder de Stichting BV/BmS Opleidingen. Dit is een samenwerkingsverband tussen de Betonvereniging (BV) en Bouwen met Staal (BmS). Bij BV/BmS kun je volledige opleidingen volgen of losse cursussen over specifieke onderwerpen. Bezoek de BV/BmS website voor meer informatie.

Het éénjarige programma start met een brede basisopleiding die je de fundamentele bagage meegeeft in het construeren in beton, staal en hout, in materiaalkunde beton, staal en hout, in wiskunde, grondmechanica en toegepaste mechanica.

Na deze basisopleiding ga je door met je specialisatie in beton óf staal; de keuze is aan jou. Bij deze materiaal gebonden vervolgopleiding leer je ‘de kneepjes’ van het construeren in het verkozen materiaal en doe je nog meer kennis op van dat materiaal en van de uitvoering.

De opleiding is in deeltijd en combineert werkend leren met lerend werken. Je hebt op dinsdagmiddag en -avond les en past de rest van de week het geleerde toe in de praktijk op je werk. Tijdens de opleiding ontwikkel je jouw theoretische en praktische vaardigheden in een informele setting samen met medestudenten. Een ander belangrijk aspect van de opleiding is het contact met vakgenoten, waardoor je een waardevol netwerk opbouwt dat je gedurende je hele carrière kunt benutten.

Doelgroep

De opleiding is voor jou als je een technisch afgestudeerde bent van een hogeschool. Je wilt jouw vakkennis verdiepen en verbreden op het gebied van bouwkundige en/of civiel-infra constructies.

Niveau

De opleiding Beton- en Staalconstructies (BSC) is een deeltijdopleiding op hbo+ niveau (NLQF niveau 6). Deze opleiding richt zich op het ontwikkelen van vaardigheden en kennis die nodig zijn om als constructeur te werken. Het programma combineert theoretische lessen met praktische opdrachten, waardoor je direct kunt toepassen wat je leert in een werkomgeving.

Het programma is bestemd voor jou als je het volgende meebrengt:

  • een hbo-diploma in built environment, bouwkunde, civiele/ infra techniek of werktuigbouwkunde.
  • een diploma van de opleiding Constructeur in Opleiding.

Unieke punten

  • Praktijkgerichte benadering: De opleiding combineert theorie met praktijk, waardoor je direct toepasbare kennis en vaardigheden opdoet in constructies berekenen en ontwerpen.
  • Specialisatie in beton of staal: Je kunt je na een brede basisopleiding specialiseren in beton of staal, afhankelijk van jouw interesse en carrièrewensen.
  • Breed curriculum: Naast beton- en staalconstructies krijg je tijdens de opleiding ook kennis van wiskunde, mechanica, materiaalkunde en constructieve veiligheid, waardoor je een solide basis legt.
  • Direct inzetbaar: Na de opleiding kun je zelfstandig constructies berekenen en ontwerpen, waardoor je direct kunt bijdragen in een professionele omgeving.
  • Ervaren docenten uit de praktijk: Je krijg les van professionals uit het vakgebied, die actuele kennis en praktijkervaring delen.
  • Korte duur: Het programma is intensief en je kunt het binnen één jaar afronden, waardoor het ideaal is voor hbo'ers die snel door willen groeien naar de rol van constructeur.
  • Doorgroeimogelijkheden: De opleiding biedt je een stevige basis om door te stromen naar leidinggevende functies, zoals (assistent-)groepsleider binnen een ingenieursbureau of constructiebedrijf.

Doel van het opleidingstraject

De opleiding leidt jou op tot een zelfstandig werkende constructeur, gespecialiseerd in beton- en staalconstructies ontwerpen, berekenen en realiseren. Na afronding van de opleiding heb je de theoretische en praktische kennis om constructies veilig en efficiënt te ontwerpen en te berekenen, en kun je werken bij ingenieursbureaus, bouwbedrijven of als zelfstandige. Daarnaast heb je een solide basis om door te groeien naar leidinggevende functies, zoals (assistent-)groepsleider, of om je verder te specialiseren in complexe constructieve vraagstukken.

Je kunt doorstromen is mogelijk naar de opleiding Constructief Ontwerpen, hbo-Master graad.

Vorm

Bij deze opleiding maken we gebruik van de volgende leermethoden:

  • Cases
  • Discussies
  • Hoorcollege
  • Mondelinge opdrachten
  • Presentatie door docent
  • Proefexamen
  • Schriftelijke opdrachten
  • Video’s
  • Werkcollege
  • Zelftoetsen

Het lesmateriaal bestaat deels uit dictaten die bij de prijs van de opleiding zijn inbegrepen en deels uit boeken die je zelf moet aanschaffen. Na jouw aanmelding krijg je een boekenlijst met de boeken die je zelf moet bestellen.

Je krijgt toegang tot het onderwijsportaal van de opleiding. Informatie over de verschillende opleidingen en algemene informatie kun je vinden op bvbms.nl. De inlogcode ontvang je na toelating tot de opleiding. Via het onderwijsportaal heb je toegang tot:

  • Roosters voor lessen en toetsen
  • Organisatorische mededelingen
  • Digitaal lesmateriaal
  • Toetsresultaten
Zicht vanaf de brug naar boven op de Erasmusbrug in Rotterdam.

Leerdoelen

  • Fundamentele kennis: Je hebt een solide basis in de constructieve theorie van beton, staal en hout, en kunt deze toepassen in bouwkundige en civiele constructies.
  • Constructieberekeningen: Je kunt zelfstandig constructies berekenen, zoals kolommen, balken, vloeren en funderingen, en hierbij rekening houden met belastingen, materiaaleigenschappen en veiligheidsnormen.
  • Materiaalkennis: Je hebt diepgaande kennis van de eigenschappen van beton en staal, en je kunt de juiste materialen kiezen op basis van de toepassing en vereiste constructieve eigenschappen.
  • Specialisatie: Je hebt je gespecialiseerd in ofwel beton- of staalconstructies en kunt deze expertise toepassen bij het ontwerpen en berekenen van specifieke constructies binnen dit vakgebied.
  • Ontwerpproces: Je kunt het volledige ontwerpproces van een constructie doorlopen, van concept tot realisatie, en daarbij samenwerken met andere disciplines in het bouwproces.
  • Praktische vaardigheden: Je bent in staat om constructieve oplossingen praktisch uit te voeren en hebt kennis van fabricage- en montagetechnieken in de bouw.
  • Probleemoplossend vermogen: Je kunt zelfstandig technische problemen analyseren en oplossen binnen het constructieve vakgebied.
  • Netwerken en samenwerking: Je hebt een professioneel netwerk opgebouwd en bent in staat effectief samen te werken met collega’s, vakgenoten en andere bouwprofessionals.
  • Veiligheid en regelgeving: Je bent bekend met de geldende bouw- en veiligheidsnormen en kunt deze correct toepassen in je werk.
  • Leiderschapsvaardigheden: Je hebt de basisvaardigheden om in de toekomst door te groeien naar leidinggevende functies, zoals projectleider of groepsleider.

Het totaal aantal contacturen is ongeveer 195 uur (39 weken x 5 uur). Het aantal uren zelfstudie ligt tussen de 250 en 500 (tussen de 6 en 12 uur per week). De belasting van de opleiding is 20 EC. Natuurlijk is dit een richtlijn en afhankelijk van jouw vooropleiding en ervaring.

Je legt minimaal 10 examens af.

Over de toetsing

Je sluit elk vak af met een schriftelijke toets of practicum.

De examens duren 1,5 tot 2,5 uur. Dat is afhankelijk van het vak.

Als je alle toetsen hebt behaald, ontvang je het diploma Betonconstructies of Staalconstructies.

Contactpersoon

Programmamanager

Gerelateerde cursussen en evenementen

Een team van ingenieurs met helmen, veiligheidsbrillen en hesjes.

Opleiding Constructeur in Opleiding BV/BmS

BV/BmS Ontwerp en Constructie

Volg de opleiding Constructeur in Opleiding om te leren hoe je met beton of staal bouwt. Word beter in je vak en vergroot je carrièrekansen!

Meer informatie
Ingenieur met een gele helm en hesje op een bouwplaats

Opleiding Constructief Ontwerpen BV/BmS

BV/BmS Ontwerp en Constructie

De opleiding Constructief Ontwerpen BV/BmS is een geaccrediteerde master-opleiding voor constructeurs.

Meer informatie
28 mei 2025

ALV 2025 - 28 mei

Werkvoorbereiding en Uitvoering Ontwerp en Constructie Onderhoud en Reparatie Duurzaamheid en Circulariteit Cement- en Betontechnologie

Jaarlijkse Algemene Ledenvergadering

Meer informatie