Sinds september draait Rob Doomen mee in het bestuur van de Betonvereniging. Vanuit zijn ervaring als directeur van ingenieursbureau Pieters brengt hij een scherp beeld mee van wat er speelt: verduurzaming die concreet moet worden, een groeiende opleidingsbehoefte en een markt die sneller beweegt dan het onderwijs kan bijhouden.
In dit interview vertelt hij hoe hij zijn rol invult, waarom de Markt Consultatie Commissie (MCC) zo belangrijk is en wat we kunnen verwachten van het Beton Event 2026, waarvoor hij de komende drie jaar voorzitter is van de programmacommissie.
‘So far, so good. Het is vooral een kwestie van klankborden. We hebben nu een aantal vergaderingen gehad en ik vind het leuk om informatie en ervaringen vanuit de B&U-branche te kunnen inbrengen. Een onderwerp dat al snel ter tafel kwam, was de verduurzaming van beton. In de gebouwenwereld is dat al heel zichtbaar, mede omdat het veel in de media is.
‘In projecten ben ik zelf ook actief met het kwantificeren van duurzaamheid en CO₂-sturing in ontwerpen. Ook het hergebruik van bestaande constructies is een onderwerp waar ik veel over spar: dat is echt een vraag die vanuit de markt komt. Dus ik heb het gevoel dat ik vanuit de ingenieurswereld een frisse blik kan bieden.’
‘De cursus is telkens goed gevuld, wat betekent dat we de markt ermee weten te bereiken. Deze cursus onderstreept precies waarom ik graag in het bestuur wilde zitten: er zit een hiaat tussen wat hogescholen en universiteiten aanbieden en wat er in de praktijk nodig is. Wij merken op kantoor dat we mensen vaker moeten bijscholen dan twintig jaar geleden. De praktijk ontwikkelt zich sneller dan het onderwijs kan bijhouden. Daarom zijn dit soort cursussen zo belangrijk.’
‘Het doel van die commissie is om sneller, beter en gerichter informatie op te halen uit de sector, waar de Betonvereniging vervolgens zo goed mogelijk op in kan inspelen met nieuwe cursussen en opleidingen.
‘Ik ben degene die vanuit de ingenieursbureaus in de B&U de marktconsultatie doet. Ik haal op wat er speelt, formuleer dat, en koppel het terug naar het bestuur. Zo zitten er nog zes anderen in de commissie, die hetzelfde doen voor hun branche. Denk aan aannemers, architecten, prefab en betontechnologen. De rol sluit mooi aan op mijn missie om ingenieurs en andere vakgenoten zo goed mogelijk te blijven informeren en bijscholen.’
Je vindt het belangrijk om kennis over het constructeursvak uit te dragen. Dat leverde je ook de benoeming tot Constructeur van het Jaar op. Wat is jouw belangrijkste boodschap?
‘Ik hamer vaak op het belang van de coördinerend constructeur. Iemand die waakt over de veiligheid van een gebouw en eindverantwoordelijkheid durft te nemen. In het bouwproces gaat veel mis omdat dingen niet op elkaar zijn afgestemd. Te vaak zie ik dat daardoor de veiligheid in het geding komt, en dat kan écht niet. Er moet iemand zijn die bewaakt dat het eindresultaat veilig is. Die rol ligt bij de constructeur.
‘Daarnaast vind ik dat constructeurs voor hun vak moeten staan. We moeten trots zijn op wat we kunnen: veiligheid borgen en duurzame, mooie gebouwen maken. Mijn motto is: accepteer niks dat onveilig is, maar kies ook niet voor een onduurzame oplossing “omdat het nou eenmaal zo gaat”. Sta voor je vak, wees ambitieus.’
‘Het thema wordt ‘Verduurzamen door Samenwerking’. Duurzaamheid is inmiddels urgent en breed geland, het Betonakkoord wordt uitgerold. De vervolgstap is: hoe implementeren we het in de praktijk? Dat lukt alleen als we beter samenwerken in de keten.
‘Wat we willen laten zien is wat verschillende ketenpartners nodig hebben om hun werk goed te doen. Waar lopen producenten tegenaan? Waar lopen ingenieurs tegenaan? Waar lopen onderaannemers tegenaan? Als je elkaar beter snapt, en begrijpt wat de ander nodig heeft, kun je concreter worden in de stappen die je samen zet.
‘Het idee is om op het Beton Event veel concrete voorbeelden en tips naar voren te brengen vanuit al die verschillende ketenpartners, en vervolgens te laten zien hoe je de verbinding legt en op een goede manier met elkaar communiceert.’
‘Wij zijn blij met Rob als bestuurslid, voorzitter van de programmacommissie en lid van de Markt Consultatie Commissie. Met zijn visie en ervaring kan hij in deze rollen de B&U-branche als geen ander vertegenwoordigen. De markt verandert continu en dat vraagt om een voortdurende herziening van ons aanbod.
‘Met de nieuw opgezette Markt Consultatie Commissie willen we dat proces verbeteren: wat speelt er in de sector, hoe beïnvloedt dat ons portfolio en wat moeten we ontwikkelen, herontwikkelen of actualiseren? Deze aanpak vervangt de eerdere bestuursadviescommissies. We willen sneller tot productontwikkeling komen, agile werken, en zo onze ontwikkelagenda beter voeden.’
Student Jeroen ten Thije (44) over onze nieuwe cursus Hergebruik Bestaande Constructies.
Heb je de lezingen op het Beton Event gemist? Wij vatten ze voor je samen.
Lees welke wijzigingen in 2026 in het Besluit bouwwerken leefomgeving ingaan, welke nog eraan komen en wat die veranderingen betekenen voor beton.
Leer om te beoordelen of een bestaande betonnen constructie geschikt is voor hergebruik. Voor betononderhoudskundigen en constructeurs.
Je leert over ankersystemen, kwaliteitszorg en beoordelingsrichtlijnen. Bereken ankers met rekenprogramma’s en begrijp de rapporten die daaruit komen.
Duik in de wereld van waterbouwkundige constructies en de cruciale samenwerking tussen verschillende vakgebieden in deze boeiende cursus!